EXEGII MOMENTUM

line

“Emlékjelet állítottam….” címmel a temetők építőművészete volt a 3. építészeti kiállítás témája. Célunk az volt, hogy felhívjuk a figyelmet a kulturális és művészeti értékekkel bíró, bezárt temetkezési helyek állapotára, valamint reflektorfénybe helyezzük a mai és korabeli búcsúztatási szokásokat. Tapasztalatunk az, hogy ma a sírok nagy része nem az eltávozókról, hanem az itt maradókról szól. A síremlékek gyakran siralmas másolatok, nélkülöznek bármiféle hagyományt. Gyökértelenek. Mi ennek az oka? Mikor tűnt el a művészet? Hol maradt a hagyomány? Miért és miként változott meg a viszonyunk a halálhoz? Ebben a témakörben a kiállítás záróakkordjaként készült egy élő adásban rögzített beszélgetés meghívott szakértők bevonásával a Dabas TV stúdiójában.

Meghívott vendégeink voltak: Dr. Bartha Júlia néprajzkutató, Balázs Mihály DLA Ybl- és Kossuth-díjas építész, Vukoszávlyev Zorán PhD építész, Dr. Farkas Gábor Ybl-díjas építész, Dr. Novák László néprajzkutató, Varga László fafaragó művész, Orci József festőművész, költő.