GONDOLATMEGÁLLÓ 1.0 | DABAS

“Bizonyos, hogy minden igazi utazás értelme a hazajutás, s az ember megkezdi a hazatérést abban a pillanatban, amikor útra kel.” – Márai Sándor –

Elkészült a Trafik Kör első buszmegállója. Hosszú várakozás után, többször módosítva, nem éppen zökkenőmentesen és több ütemben de elérte végső formáját a Gondolatmegálló. Az egyesület belső pályázat útján igazi csapatmunkaként fogadta a város felkérését buszmegálló tervezésére.

Több pályaműből végül egyhangúan Balog Ádám tervét és formai megközelítését fogadta el az egyesület. A megálló szerkezetének és méreteinek meghatározása után a felület kihasználásának módja is nagy kérdés volt. Grafikai tervek készültek, prezentációk és egyeztetések zajlottak. Legyen-e reklámhely? Mennyire gazdaságos, praktikus vagy éppen bonyolult? Statika, merevség, burkolat, vízelvezetés, világítás … sok sok kérdés amire az ember nem is gondolna, hogy ilyenkor felmerül. A minél egyszerűbb, jobb és gazdaságosabb megoldás miatt végül sajnos Majoros Zoltán játékötlete nem került be a megállóba, de talán legközelebb. A jelenlegi grafikai megvalósítás végül Ligetvári Dorottya tervei alapján készült el.

buszmegallo_1

A „Gondolatmegálló”egy üzenet. Szándéka a várakozót egy pillanatra kizökkenteni az egyre virtualizálódó világból. Kitölti fölöslegesnek gondolt perceinket, miközben felfalja az egyre gyorsabban rohanó időt. A hírfolyamok nem igényelnek gondolkodást pusztán befogadást, hatásuk felszínes és egyre sokkolóbb tartalmat követel a figyelemfelkeltés érdekében. A „gondolatmegállóban” a célunk örökérvényű gondolatokkal, egyfajta ellensúlyt szolgálni akár csak az utazás idejére is, olyan pillanatnyi élményt okozni, ami mélyre tud hatni, a lelkünk mélyére, tudatalattinkban szól hozzánk

Fontos, hogy egy adott településen az idézetek kiválasztásában bevonásra kerüljön a helyi közösség. Egyrészt azért, hogy magáénak érezze mindenki, másrészt pedig, hogy a kialakult tartalom tükrözze a közvetlen ott lakók gondolkodását, érzületét.

A tartalmat mindig a helyi csoport, vagy közösség határozza meg. A kiválasztásra minden esetben egy zsűrit kell létre hozni, ahol a brand tulajdonosa minimum egy fővel képviselteti magát. Az, hogy mi kerül a köztérre nem mindegy, tartalmának meghatározása felelősséget jelent. Az idézetek lehetnek tematikusak és irodalmiak, pl. versek, próza részletek. 

A Dabas TV riportjában Ligetvári István mesél a buszmegálló történetéről:

.

buszmegallo_2

buszmegallo_5

buszmegallo_3

buszmegallo_tervezet

.
Alapötlet: Balog Ádám
Alkotótársak: Ligetvári Dorottya Sára, Balog Ádám, Póra Csaba, Kántor Csaba, Lakos Zoltán, Orgován Viktor, Ligetvári István
Grafikai terv: Ligetvári Dorottya Sára, Grafika kivitelezés: Borus Zoltán ,Puskás Attila (Govisualstudio)
Projekt manager: Talapka Gábor,  Kivitelezés: PATINA ZRT. Dabas
.

2015. április

A Gondolatmegálló szárnyalása 


10352822_945569115454761_318680876646184134_n
“Én le is fényképeztem a buszmegállót, hogy megörökítsem, és hogy feltegyem a facebookra, megosszam barátaimmal, ismerőseimmel, hátha lesz akinek megtetszik, és később, ha arra jár, szívesen megnézi majd. Amikor hazaértünk, fel is tettem a facebookra a képet egy rövid kis szöveg kíséretében. Rövid időn belül elkezdtek szaporodni a like-ok (kb. max. 10-20-ra számítottam), és a megosztások is, amik legnagyobb meglepetésemre ebben a pillanatban, amikor e sorokat írom, éppen 4623-nál járnak… Megdöbbentő. Örömteli. Aztán hirtelen elkezdtek egy csomóan bejelölni a megosztók közül ismeretlenül is (lélekben) ismerősnek. Ennek is örültem. Egy szóval: nagyon pozitív hullámot indított el ez a kis kép és bejegyzés. És milyen kevés kellett hozzá.”   – részlet Csizmadia Sándor írásából
 
 
.Ezt követően egyre több online és nyomtatott médiában tűnt fel a buszmegálló és végül a híradókban kötött ki. Hihetetlen milyen rövid idő alatt mennyire gyorsan el tudott terjedni a pozitív üzenet és mi csak egyre büszkébbek lettünk. A siker nyomán Dabas Város Önkormányzata már további megállókat tervez a Trafik Körrel együttműködve, melyekről bizonyára még beszámolunk. Ezúton is köszönjük mindenkinek !!
.
.  
buszmegallo_rtl
.

“Valami újra vállalkozni mindig kockázatos feladat. Számolni kell az értetlenséggel, az ismeretlennel szembeni idegenkedéssel, a megszokotthoz ragaszkodók közönyével… Voltak olyanok, akik merték vállalni ezt a kockázatot, mert hittek abban, hogy az új, amelyre vállalkoznak, hasznos és jó, előbbre viszi az ügyet.” Illyés Gyuláné Kozmutza Flóra –