Toth Gyula Tothems

“Taszárra kerültem katonának 1976-ban. Egy éve szenvedtem a laktanyában, de volt foci. Egyszer játék közben eltörött a lábam. Látta a századparancsnok a sor végén bicegek, áthelyeztetett a balatonkiliti reptérre rádiósnak..Hárman voltunk, repülők sehol. A másik kettő régésznek készült. Ástak egész nap. Az igazi régészek pukkadoztak, ők nem léphettek a szigorúan őrzött katonai övezetbe. Én meg csak rajzoltam és festettem. Kaptam egy szép évet…”

trafik_tothems_2

trafik_tothems_1

trafik_tothems_3

trafik_tothems_4

Fotók: Ligetvári Dorottya, Kakas Misi – műtermek.com

Évadnyitó kiállítás a Trafikban / Rádió Dabas 93.4


“Tóth Gyula, ( Tóth Gyula Tothems ) született 1953-ban,1987-től Franciaországban él és dolgozik. 2007-ben visszatért Magyarországra. Munkáját az anyag és technika változatos használata jellemzi. Készülnek hagyományos táblaképek, festett « háromdimenziós képszobrok » oszlopok és betonszobrok, beton-reliefek.« Totem, Informatika és Graffiti – ezek a fogalmak fedik leginkább azt a hosszú kutatást a tudatalattiban – az anyag, a festészet, és pigmentek segítségével – aminek a lényege maga az alkotási folyamat Tóth Gyula műveiben. 1988- ban érkezett Franciaországba, magával hozva egy már kiforrott festészeti technikát, stílusában az expresszionizmust miszticizmussal keverve. A találkozás azzal amit “nyugatnak ” hívunk hatással volt további munkájára. Fokozatosan elhagyta a figuratív ábrázolást ami már addig is az absztrakció határán volt és átváltott egy “primitívebb” stílusra ami a színeket és a formákat illeti. Felhasználta a mai kor jeleit pl. az informatikából, és a mai kor városi önkifejezési módját a graffitit. Tóth Gyula a képein keresztül újrateremtett egy ősi ábrázolási módot aminek eredete – ha keresni akarjuk -lehetnének a Lascaux vagy Altamira barlangképei. «/Mercedes Deambrosis/ ” 

%d blogger ezt szereti: