MODERNIZMUS DABASON

line

A szocializmus tárgykultúrája

„Vajon minek a szimbóluma az új stílus? Annak a hitnek, hogy nem kell többé elrejteni a praktikus anyagi tartalmat, a művészettől a természethez fordulást.” (Jozef Frank)

Az építészetet sokszor hibásan politikai oldalról közelítjük meg, ez részben azért van, mert egy-egy korhoz kötődnek. Viszont az alkotásoknak magasabb szintű értelmezése, ha az adott kor társadalmának tárgykultúráját értjük meg, és a tárgyak művészi értékére helyezzük a hangsúlyt.

Dabas minőségi modern építészetét jellemzően az egykori ÉKÜ-ben dolgozó építészek formálták. Ries Zoltán Martinovics téri trafikjának és dabas-gyóni családi házának hullámzó falai és nyers beton felületei már-már organikus jegyeket mutatnak. Molitor Árpád saját családi háza a frappánsan szerkesztett funkcionalizmus olyan példája, amely példa lehet a mai kor számára is gazdaságosságból és esztétikából. Csaba József Vörösmarty úti orvosi rendelője pedig Le Corbusier gőzhajókról írt álmainak és a természethez fordulásnak különleges példája. Az 1960-as évek végén az Angliát is megjárt Emődy Attila (Ybl-díjas) építész is dolgozhatott Dabason; alkotása a ritmusos ablakokkal megépült közigazgatási épületegyüttes.

Az építészetet sokszor hibásan politikai oldalról közelítjük meg, ez részben azért van, mert egy-egy korhoz kötődnek. Viszont az alkotásoknak magasabb szintű értelmezése, ha az adott kor társadalmának tárgykultúráját értjük meg, és a tárgyak művészi értékére helyezzük a hangsúlyt.

Rendhagyó módon a tárlat szabadtéri installáció segítségével került bemutatása. Fő elemként a Trafik Kör alkotói és két lelkes ezermester felépítettek egy „fekete dobozt” a város megújult főterén. A fekete doboz jelentése kettős: egyrészt képes hordozni azt a különállást, ami az 1970-es évek dabasi modern építészete jelentett egykor és jelent a mai napig. Másrészt a repülőgépek fekete dobozára utal, amely egy-egy katasztrófa esetén rögzíti az utolsó pillanatot. Katasztrófa ugyan nem történt, de a dabasi fekete doboz egy elmúlt kor utolsó pillanatát kívánja megjeleníteni.

A belső térben berendezésre került egy szoba, amely a szocializmus tárgykultúrájából ad némi ízelítőt. A látogatók néhány résen keresztül tudnak betekinteni a dobozba, amely 2011. szeptember 27-ig még látható.

Nem nosztalgia, nem retro! A Trafik Kör alkotói egyszerűen csak be akarják illeszteni a helyi köztudatba ennek a kornak az itt létrejött értékeit; ezt érzik feladatuknak akkor, amikor az értékmegőrzést hirdetik.

A kiállítást megnyitotta: Csontos Györgyi, építész.

Alkotók: Balog Ádám, Bereczki László, Bodré Cecília, Ferencz Csibi Attila, Kántor Csaba, Kovács Zoltán, Ligetvári Dorottya, Ligetvári István, Nonn Zsuzsánna, Oláh Dániel, Póra Csaba, Steiner Rita, Szeibert Gábor